Enviroakcia – čistenie Prielomu Hornádu 2016

Aj tento rok sa konalo v Národnom parku Slovenského raja čistenie rieky Hornád a jej brehov od rôznych odpadkov a bordelu, ktorý doniesla voda, alebo zanechali turisti. nemenej dôležitým je prerezávanie cesty od padnutých stromov.  Tento rok sme sa pridali aj my skauti – vodní aj peší. Nie je to prvý krát a veríme, že nie posledný. Čistenie prielomu Hornádu organizuje každoročne vodácky klub KAMIKSE a správa Národného parku Slovenský raj. Vždy sa k nemu pridružia rôzne vodácke oddiely a kluby, ale i jednotlivci.

My skauti sme sa nakoniec zišli štyria a to už večer 22.4.. Prespali sme v skautskom dome vo Vydrníku a na druhý deň sme sa stretli s ostatnými vodákmi na mieste nástupu na vodu Hrabušice-Mýto. Zišlo sa tu naozaj mnoho vodákov v plnej zbroji. Rozdelili sa vrecia, nahodili sme rukavice a po prvej inštruktáži od Strážcov prírody ako aj ďalších organizátorov akcie sme sa nalodili a vyrazili. My skauti sme vyrazili na dvoch gumených kanoe. Supo s Chamurapim a Tammy s Nathanielom. Smeti sme vykladali na troch miestach a všade to bola naozaj slušná kopa smetia. Škoda, že popri toľkých smetiach sme si nemohli užiť aj troche vody. S plným raftom smetia sa manévruje dosť ťažko, hlavne keď nemá posádka ani miesto na nohy.

Na Letanovskom mlyne sme si dali pauzu na sváču a pokračovalo sa ďalej s prázdnymi kanoe. Prielom Hornádu je skôr technická rieka a v čase nášho splavu mi neprišla nejak zvlášť náročná. Pri vyššom stave to tu ale môže byť celkom zaujímavé. Príroda je tu nádherná a stojí to za to navštíviť toto miesto a zažiť ho aj z pohľadu vodáka. Osobne si myslím, že uvedomelí vodáci narobia menej „zloby“ ako turisti. Väčšinu smetia tvorili  plastové fľaše a rôzne igelity, ktoré sa veľmi ťažko zbierali. Veľmi podobne to vyzerá na väčšine slovenských riek. zaviesť tak opäť sklenené fľaše namiesto plastových, resp. spraviť z nich vratné a obrovské množstvo smetia by zmizlo z prírody nadobro.

Na Čingove sme splav ukončili. Opäť s obrovskou kopou smetia. TOP odpad celej akcie bol obrovský komerčný slnečník aké bývajú v reštauráciách a baroch na terase. Ale že sa niečo také objaví v podstate skoro na konci Národného parku v zemi nikoho, tak to ma dostalo.

Po vyčistení a zložení lodí sme sa vybrali do Spišskej do reštiky na niečo fajné. A že sme si dopriali. Chalani vybrali super reštiku. Po návrate do Vydrníka sme zbalili veci a vzhľadom na predpoveď počasia na nedeľu, sme sa rozhodli nezúčastniť splavu za odmenu a vyrazili sme spokojní domov.

Prikladáme mapku Prielomu Hornádu.

Link na video z akcie od ŠK Bodva. Naše kanoe plné smetia môžete vidieť na videu cca od 4:05.

A tu je ešte taký malý výber fotiek od účastníkov splavu:

Dobrý vietor!

HKVS