Course yachting AQUAERIS 2015

Ďalší ročník aquAeris sa tentoraz konal na jazere Ružiná a v obci Divín v dňoch 25.9.-27.9.2015. Stretla sa nás tu pekná chasa, nakoľko sme si naplánovali mnoho aktivít:

  1. Kurz jachtingu, predovšetkým pre mladých vodných skautov a skautky
  2. Pretek aquAeris v plachtení plachetníc typu Gypsy o “Belasú stuhu”
  3. Stretnutie K+V a HKVS
  4. Vyhodnotenie AQUA – Aquaafterpárty
  5. Súťaž o najlepšie konštrukčné prevedenie lode typu Gypsy tzv. “Zlatý lodný úväz”
  6. Prvoplánové stretnutie úzkeho tímu AQUA 2017
  7. Roverská brigáda na hrade Divín

Piatok sa niesol v príjemnej nálade voľna, vzájomného spoznávania, hier a diskusií na rôzne, predovšetkým vodácke, témy. navštívil nás brat Ingo z Divína, s ktorým sme sa dohodli na malej roverskej brigáde na hrade Divín. Neskôr zasadlo v neďalekej pizérii K+V, na ktorom prebehli voľby nového tímu HKVS. Výsledky:

Hlavný kapitán HKVS – Ondrej Mihaľko

Prístavný HKVS – Ondrej Odokienko

Kapitán HKVS pre vzdelávanie – Marek Pleško

Dôstojník HKVS pre AQUA – Petra Huliaková

Dôstojník HKVS pre komunikáciu – Miroslav Hrivňák

Dôstojník HKVS pre zahraničie – Pavol Kukla

Tímto stretnutím sa piatkový večer ukončil a čakal nás náročný sobotný program.

Hneď ráno nám 1.oddiel vodných skautov Fleur de Lis z Banskej Bystrice nachystal raňajky a mohli sme začať s úvodnou prednáškou do plachtenia. Následne sme sa rozdelili na dve skupiny, pričom prvá väčšia skupina odišla plachtiť na jazero Ružiná už s praktickým výcvikom a druhá skupina – AQUAstaff, sa venovala vareniu obeda a vyrazila na brigádu na hrad Divín. Ešte predtým sme však upratali drevo a odpad z hradu, ktorý bol zložený pri bašte vedľa kostola. Brigáda na  hrade Divín spočívala v presune kamenia z miesta, kde sa má konať archeologický výskum, na miesto, kde sa už tento konal. Začali sme o 106 fúrikovať a za nejaký čas už bol viditeľný výsledok. Dorazil  však dážď a my sme museli brigádu prerušiť.  Prvá skupina si na plachtení viedla o niečo lepšie, keďže si užívala plachtenie podstatne dlhšie ako my brigádu. Dorazili riadne mokrí a mierne vymrznutí. Horúci čaj tak padol na úrodnú pôdu.

Po obede si od únavy museli dať viacerí siestu a zaspali v spacákoch. Na pretek aquAeris v plachtení na Gypsy plachetniciach sme tak vyrazli len s 2/3 účastníkov.  Preteku sa zúčastnilo 5 posádok, z toho 3 boli na lodiach Gypsy a jedna posádky na lodi Nymfa. Vzhľadom na veľmi slabí vietor (skoro bezvetrie) sme upravili pravidlá preteku. Štartovalo sa z brehu a cieľom bolo preplachtiť okolo vzdialenej bójky a vrátiť sa na “suchý” breh. Pri dotyku lodí, ich  čakala povinná otočka lode o 360 stupňov. Vyrazili. Prvá suverénne viedla Calypsó a za ňou sa postupne o seba otĺkali Besná a Cassiopeia. Úplne na konci si plachtila jednočlenná posádka (Bidlo) na Tejí. prvá bójku oboplávala nitrianska posádka na Calyspó. Žiaľ, hneď po obrate už nedokázala chytiť vietor a dostať sa k brehu. Dôvodom bola nešťastne upevnená plachta, čo neskôr potvrdil aj rozhodca preteku Hurvajz. Medzičasom sa po prekonaní bóje strhol boj medzi Besnou, Casiopiou a Tejí. Tejí sa síce kĺzala po hladine pomalšie, no vyvarovala sa stretu s ostatnými loďami a aj rôznych manévrovacích chýb a tak dorazila posádka na breh ako prvá. Po nej dorazili na breh v poradí: Cassiopeia, Besná a Calypsó. úplne posledný dorazil na breh zabezpečovací motorový čln, ktorý ale samozrejme nesúťažil 😀 Od tohto momentu prebiehali na priehrade už len voľné jazdy s rôznymi posádkami.

Po návrate do Divína sme sa navečerali. večeru pripravili skauti a skautky z Nitry. S plnými žalúdkami sme si opäť začali užívať voľno. To bolo prerušené spoločným nástupom a vyhodnotením akcie. Súťaž v preteku plachetníc typu Gypsy vyhrali dievčatá Linda a Maťa s plachetnicou Cassiopea. Cenu “Zlatý úväz” od rozhodcu Hurvajza o najlepšie kontštrukčné riešenie lode typu Gypsy získal DJ. Okrem toho ocenil Trysko novými SeascoutStartUp-šatkami inštruktorov Bidla a Hurvajza. Zapsievali sme si ešte skautskú hymnu, zvolali vodácke A-HOJ a dali si rozchod. Časť ľudí sa vybrala do pizérie na kofolu, časť hrala hry a niektorí sa vybrali na obhliadku Divína. Večer zazneli spev, gitara a dokonca aj bubny.

Nedeľa ráno. Raňajok sa ujali Ďumbieráci pod vedením DJa. Dostali pekne zabrať. Urobiť praženicu z milióna vajec nie je žiadna slasť. Trošku to trvalo. No oplatilo sa počkať, bola výborná. Pustili sme sa do upratovania a postupne nám odchádzali malé skupinky. O pol desiatej sme už ale mali voľno a zvyšok z nás sa vybral na prechádzku na hrad Divín. Krásne slnečné počasie sľubovalo nádherný výhľad do okolia. Prešli sme hrad krížom-krážom, nazreli sme do každej skulinky, okna, dverí, miestnosti. Prestavba hradu sa tu hýbe míľovými krokmi.  Niektorí ešte stihli zájsť na omšu a časť na kofolu a potom sme sa už naozaj definitívne rozlúčili a vyrazili na cestu domov, s príjemnými zážitkami a trošku smutní, že už to všetko skončilo.

Váš tím HKVS